Masaż orientalny opiera się na filozofii Dalekiego Wschodu, według której równie ważny jak krążenie krwi jest prawidłowy przepływ energii Chi (znanej też jako japońska Ki lub indyjska prana) przez 12 meridianów. Masaż tego typu skupia się na Chi i pracy z emocjami. Oprócz tego można go też traktować jako pogłębioną odmianę masażu relaksacyjnego, który jednocześnie energetyzuje.
Rodzaje masaży orientalnych
Daleki Wschód to szerokie pojęcie. Masaż orientalny obejmuje różne tradycje masażu z różnych krajów i kultur tego regionu. Najpopularniejszy z nich jest masaż tajski. Opiera się on na zasadach akupresury (uciskania konkretnych punktów na ciele) i tzw. jogi pasywnej. Może przypominać luksusową formę fizjoterapii. Może też obejmować masowanie podgrzanymi ziołowymi stemplami, łącząc aromaterapię z bezpośrednim działaniem na ciało. Istnieje wiele odmian masaży tajskich, a to nie wszystkie, które mieszczą się pod hasłem masaż orientalny.
Do masaży orientalnych zalicza się też refleksologię – czyli masaż stóp i nóg. Na stopach znajdują się liczne zakończenia nerwowe. Przez masaż lub ucisk w konkretnych punktach oddziałuje się na zdrowie całego organizmu.
Japoński masaż twarzy, to orientalna alternatywa dla kosmetyki. Dzięki zrelaksowaniu, oczyszczeniu i pobudzeniu skóry i mięśni twarzy możemy dłużej wyglądać młodo bez zabiegów kosmetyki estetycznej.
Osobne masaże orientalne mogą być przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży lub seniorów.
Dlaczego warto spróbować?
Masaże orientalne mają różnorodne działanie. Jeżeli chcesz długo zachować młody wygląd, zbalansować ogólny stan zdrowia, poprawić swoje samopoczucie psychiczne, to są masaże dla ciebie. Masaże poprawiające przepływ energii, sprawiają też, że mija uczucie znużenia i wyczerpania. Poza tym wiele odmian masaży orientalnych to również uczta dla zmysłów. To doskonały sposób, żeby zachować równowagę w sferze ducha i ciała.